Použití polarizačního filtru
Pokud se rozhodnete pro koupi polarizačního filtru (čehož jistě nebudete litovat), bude nejdůležitější se naučit filtr správně používat. To znamená vědět, kdy polarizační filtr použít (kde jeho efekt využijete) a kdy ne (kde je jeho efekt prakticky nulový). Polarizační filtr funguje nejlépe ve směru kolmo ke slunci.
Použití polarizačního filtru. Efekt polarizačního filtru se nejvíce projevuje tehdy, pokud je objektiv namířen kolmo ke slunci. Pokud je polarizační filtr ve směru rovnoběžném se slunečním světlem, efekt se neprojevuje vůbec. Stejně tak se efekt neprojevuje při fotografování s pomocí blesku. Asi nejvíce se použití polarizačního filtru projeví při focení oblohy s mraky a také zelené přírody.
Efekt je největší při západu nebo východu Slunce a ve chvíli, kdy máme při focení světlo kolmo zprava nebo zleva (tj. nefotíme ani do Slunce, ani po směru slunečních paprsků). Logika následně napoví, že při použití širokoúhlého objektivu musí být tato změna sytosti a tmavosti oblohy na fotografii vidět. A právě tyto přechody na obloze jsou velmi časté při používání polarizačního filtru.
Největší riziko nastává při použití širokoúhlého nastavení objektivu, tedy minimálním zoomu. Praktická ukázka polarizačního filtru. To rozostřené uprostřed je právě obroučka polarizačního filtru před objektivem fotoaparátu.
Princip polarizačního filtru. Světlo si můžeme představit jako malé kmitající částice, přičemž při svém pohybu vpřed mohou kmitat v jedné rovině, stáčet se do šroubovice, nebo kmitat prakticky jakkoliv. Jestliže kmitá (světlo) jistým neměnícím se způsobem, pak ho lze nazvat polarizované. Fotografických filtrů existuje spousta typů, značek, kvalit, rozměrů.
My se ve videu s Ondřejem Neffem podíváme především na polarizační filtr, na přechodo. Co se týká výběru polarizačního filtru , záleží na vašem objektivu. Obroučku tvoří dvě části, které lze navzájem proti sobě natáčet a tím měnit intenzitu účinku filtru.
Zároveň se dočtete o jednotlivých značkách a příslušných cenách polarizačních filtrů. Nebude chybět ani doporučení, jaká značka se vzhledem k ceně a použití ještě vyplatí a nevyplatí. Budeme pokračovat častými chybami, kterých se fotografové při použití polarizačního filtru dopouštějí. Prúvodním prvkem použití polarizatního filtru je zména vzhledu oblohy, výraznéjší mraky, tmavší modrá, atd. Další chyba často vzniká při použití polarizačního filtru u krajiny s lesklou vodní hladinou a peřejemi.
Vodu poznáváme podle odlesků, ať již okolní krajiny nebo oblohy na hladině, případně podle zářících peřejí, lesk je u ní v každém případě podstatný. Pokud ho zcela odstraníme, vypadá snímek nepřirozeně. Stručná učebnice polarizačního fotografa. Používání polarizačního filtru chce praxi, po čase ale budete volit v přírodě motivy i podle toho, že správně odhadnete jeho účinek. Krásné obláčky na modré obloze dominantou fotografie, zelený les za deště, nebo nádherné kamenité dno lesního jezírka.
Při správném použití a směru světla (z boku) je efekt např. Některé prameny uvádí, že záleží na pořadí filtrů. Já jsem podnikl poměrně rozsáhlé testování použití červeného a polarizačního filtru , ale pořadí filtrů se na výsledku neprojevilo.
Nedávno jsme publikovali recenzi zajímavého UV filtru , který jsme měli možnost v redakci otestovat. Dnes vám přinášíme recenzi filtru polarizačního , a to od stejného výrobce (VF Foto). Po úspěchu ochranného UV filtru jsme byli zvědaví, jak si kvalitativně bude stát filtr polarizační. A tak jsme jej pro vás otestovali.
U polarizačního řešení by se mělo dávat ND do uvozovek, protože nedochází jen k pouhému ztmavení obrazu, ale i redukci různých odlesků a tím přece jen ke změně scény. Na druhou stranu tento efekt může být žádoucí, takže variabilní ND filtr je obvykle velmi dobrá náhrada skutečného ND filtru. Kč nasadí filtr za 3Kč - v takovém případě to ale raději nazývejme krytkou na objektiv, která by se měla při každém focení sundávat.
Komentáře
Okomentovat